3 sierpnia 2016

Chłapowo – historia i uroki

Historia miejscowości Chłapowo to nie tylko rozwój turystyki nadmorskiej, ale również przemysł i gospodarka. Wzmożony rozwój wsi rozpoczął się już pod koniec XVIII wieku, kiedy powstała prawie cała infrastruktura, jeśli chodzi o budynki zarówno użyteczności publicznej jak i te mieszkalne. W tym okresie powstały i niejednokrotnie zachowały się do dzisiaj charakterystyczne dla regionu chałupy kryte strzechą oraz murowana kapliczka, która obecnie należy do chronionych zabytków. Jeśli chodzi o przemysł to w XIX wieku działała we wsi mała kopalnia węgla brunatnego.

Chłapowo dzięki swojemu położeniu i przepięknym krajobrazom zawdzięcza fakt, iż w okresie międzywojennym stało się jednym z bardziej znanych nadmorskich letnich kurortów. Do wsi zjeżdżali wtedy głównie letnicy z bogatej Warszawy i zatrzymywali się w pokojach przygotowywanych przez bogatych chłopów. Z biegiem lat na pierwsze pozycje wysunęły się inne miejscowości specjalizujące się w obsłudze turystyki i wtedy Chłapowo stało się zwykłą wioską rybacką jakich wiele nad polskim morzem.

Mimo to, że wieś zamieszkuje nieco ponad 1000 ludzi ma ona swój urok i potrafi ugościć nie jednego wymagającego turystę. Co prawda w Chłapowie turysta nie będzie chodził po kolorowych kramach i jarmarkach, nie będzie uczestniczył w innych ciekawych atrakcjach, jakie oferują nadmorskie kurorty, ale odnajdzie z pewnością ciszę, spokój, równowagę fizyczną i psychiczną i nadal będzie w ścisłym kontakcie z naturą oraz morzem. Chłapowo to doskonała alternatywa dla osób lubiących ciszę i spokój, lubiących zaszyć się z dala od ludzi i od miejskiego zgiełku, dla ludzi, który cenią sobie kontakt z czystą niczym nie skarżoną przyrodą oraz tych, którzy nie potrzebują hoteli wysokiego standardu. Wieś ta jest wprost idealna dla osób na co dzień zabieganych, dla rodzin z dziećmi, które nie szukają za wielu atrakcji, tylko miejsca na plażowanie i spacery. Ponadto Chłapowo słynie z przytulnych noclegów, które z pewnością zadowolą turystów. =

Plusem Chłapowa jest to, że leży ono bardzo blisko dużych kurortów, tak więc nawet spragniony atrakcji wczasowicz będzie bez problemu mógł sobie poradzić. Wystarczy kilka minut w samochodzie lub innej komunikacji i dostać się można bez większego problemu do Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Karwi czy nieco bardziej oddalonej Jastarni i Helu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>