13 października 2016

Czaplinek – odkrywamy Pojezierze Drawskie

Czaplinek to bardzo piękne, pełne uroków rozległe miasteczko na Pojezierzu Drawskim. Znajduje się w południowej części województwa zachodniopomorskiego pomiędzy dwoma jeziorami – Drawsko i Czaplino. Miejscowość jest oddalona około 100 kilometrów na zachód od Szczecina. Jest to miejsce głównie odwiedzane przez osoby chcące aktywnie wypocząć i przeżyć ciekawe przygody. Również jest to wykorzystywana okolica do wszelakich obozów harcerskich oraz innych dla młodzieży. Jest to miejsce idealne, znajdziemy tu wiele atrakcji. Również odbywa się tu wiele imprez sportowych, ale i kulturalnych. Jest to połączenie miasta z osadą leśną – dzięki dobremu uprzemysłowieniu, bazie noclegowej i znakomitej sieci sklepów poczujemy, że naprawdę nic nam nie brakuje.

Czaplinek to skupisko wszystkich szlaków pieszych i rowerowych, dlatego jest to idealne miejsce. Wszystkie szlaki rowerowe rozpoczynają swój bieg na rynku w Czaplinku, dopiero dalej się rozłączają i każdy biegnie w swoją stronę. Warto przypomnieć fakt, że każdy szlak prowadzi w najciekawsze miejsca.

Czaplinek powstał już w średniowieczu, dlatego posiada stary układ urbanistyczny. W mieście podczas spaceru zobaczymy ciekawy pomnik rybaka z drewna, który jest w samym centrum rynku. Również warto odwiedzić izbę muzealną, w której znajdziemy wiele ciekawostek na temat miasta, ale również zbiory fotografii miasta z dawnych czasów. We wschodniej części rynku zaś znajduje się kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia powstała w 1830 roku na planie krzyża. Jest to znakomity przykład architektury neoromańskiej połączonej z klasycyzmem. Znakomitym pomysłem na wieczorny spacer będzie przejście się promenadą nad jeziorem Drawsko. Ma ona ponad dwa kilometry i przy dobrej widoczności widać nawet Bielawę – wyspę śródlądową właśnie na tym jeziorze. Samo jezioro jest znakomitą atrakcją. Jest ono ogromne, ma powierzchnię 1872 metrów i głębokość około 83 metrów. Jest to znakomite miejsce dla żeglarzy. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych dlatego jest tam bardzo czysto i cicho, a jedyne obiekty pływające to właśnie żaglówki, które upiększają nadjeziorny krajobraz. Jest to również znakomite miejsce na spływy kajakowe. Co ważne w Czaplinku działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc kajakami czy kamizelkami ratunkowymi nie musimy się martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>