2 października 2016

Miejscowości na Półwyspie Helskim

Na Półwyspie Helskim znajdziemy dobrą bazę turystyczno-noclegową. Liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Półwysep Helski jest jednym z ciekawszych miejsc nad Morzem Bałtyckim, które powinniśmy odwiedzić, jeśli chcemy spędzić wakacje pełne miłych wrażeń.

Na granicy lądu oraz Półwyspu Helskiego leży bardzo ciekawa miejscowość: Władysławowo. Jest ona bardzo chętnie wybierana przez turystów jako cel letnich wypraw. Nie brakuje tam atrakcji. Po pierwsze, miasto dysponuje aż pięcioma kąpieliskami. Nic dziwnego zatem, że tłumy przyjezdnych pojawiają się tu właśnie latem, aby spędzać całe dnie na plaży, kąpiąc się w morzu i opalając. Możemy także zapewnić sobie więcej wrażeń, jeśli wybierzemy się do Lunaparku Sowińskiego. Do dyspozycji mamy tam między innymi gokarty. Można także podziwiać panoramę miasta z góry z młyna widokowego. Są też organizowane przejażdżki „ciuchcią” po szosie Władysławowo-Jastrzębia Góra. Warto odwiedzić Ocean Park, czyli miejsce, w którym zobaczymy modele większości ssaków morskich – w skali 1:1, a między innymi 34-metrowego płetwala błękitnego.

Jeśli interesuje nas historia II wojny światowej to nieco dalej – już bezpośrednio na Mierzei Helskiej, mieści się Jastarnia. Jest to miejscowość, która należała do Rejonu Umocnionego Hel, w ramach którego powstał tutaj w czasie wojny Ośrodek Oporu Jastarnia. Do dziś możemy zobaczyć w lesie cztery schrony, które do niego należą: „Saragossa”, „Sabała”, „Sęp” oraz „Sokół”. Poza tym w Jastarni są także ruiny poniemieckich instalacji przeciwlotniczych oraz Skansen Fortyfikacji z 1939 roku. Jeśli interesuje nas nieco starsza historia, możemy odwiedzić chatę rybacką z XIX wieku, która została zbudowana z drewna z rozbitych okrętów wyrzuconych przez morze. W okolicy portu zaś nie brakuje licznych domów i pensjonatów w stylu modernistycznym.

Równie ciekawy jest sam Hel. Po pierwsze, mieści się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, w ramach którego zobaczymy jeden z najciekawszych zespołów umocnień w Polsce. Muzeum mieści się w dwóch największych obiektach: wieży kierowania ogniem i stanowisku artyleryjskim. Na Helu znajdziemy także jedyne w Polsce fokarium z fokami szarymi. Należy ono do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>