27 października 2016

Nie tylko ruiny – kościół Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu

Znany najbardziej za sprawą ruin pochłoniętego przez morze kościoła Trzęsacz, ma do zaoferowania także zachowane do dzisiaj zabytki, a oprócz plażowiczów znajdą tu coś dla siebie wielbiciele sztuki. Mająca dziś ledwie 12 m wysokości i 6 m szerokości południowa ściana to jedyne, co pozostało z wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku gotyckiego kościoła. W pobliżu znajduje się dziś Multimedialne Muzeum na Klifie, które za pomocą obrazu i dźwięku przybliża jego historię i pozwala poznać dawny wygląd świątyni, jak również wiążące się z nim legendy. To ciekawa forma zwiedzania muzeum, z której warto skorzystać.

W miejscowości znajduje się również nowszy, równie piękny jak nieistniejąca dziś budowla, kościół Miłosierdzia Bożego. Do jego budowy przystąpiono po tym, gdy w sierpniu 1874 roku zamknięty został stary kościół, który wtedy znajdował się już zaledwie metr od krawędzi klifu. Na jego wieży zamontowane zostały dzwony ze starej świątyni. Do końca II wojny światowej odbywały się tutaj nabożeństwa protestanckie, potem zapadła decyzja o rozbiórce i przekazaniu cegieł na potrzeby odbudowy Warszawy. Nie doszło na szczęście do całkowitej realizacji tego planu, a świątynię bez muru zewnętrznego i fragmentu ściany odbudowano i poświęcono w 2003 roku. W kościele Miłosierdzia Bożego zobaczyć można wczesnobarokowy ołtarz przeniesiony tam z dawnego kościoła w Trzęsaczu, wykonany w roku 1673, z przedstawieniami scen z Nowego Testamentu. Zobaczymy tu również chrzcielnicę z 1682 roku z ukazanymi na sześciu ścianach scenami, a także współczesne witraże z postaciami świętych i błogosławionych, w tym bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Marceliny Darowskiej, św. Edyty Stein, św Jana Bosko, św. Maksymiliana Kolbe – postaci związanych z edukacją i nauką.

Nie wszyscy wiedzą, że w dzisiejszym kościele w Trzęsaczu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non profanum”, podczas którego usłyszeć można utwory współczesnych kompozytorów grane przez uznanych wykonawców. Trzęsacz jest więc nie tylko letnim kurortem z ciekawymi ruinami, ale i miejscem, w którym poczują się doskonale wielbiciele sztuki sakralnej i zabytków.

Miejscowość jest niewielka i rozciągnięta wzdłuż brzegu morza, w sezonie oferuje liczne restauracje i rozmaite obiekty, gdzie znajdziemy noclegi. Trzęsacz sąsiaduje z Rewalem i Niechorzem, niedaleko stąd do Kołobrzegu lub Międzyzdrojów. Baza noclegowa umożliwia zatrzymanie się na wczasy taniej niż w większych ośrodkach, za to w towarzystwie pięknych widoków i zabytków.

One thought on “Nie tylko ruiny – kościół Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>