5 września 2016

Port w Jastarni

Jastarnia jest obecnie jednym z największych i najczęściej wybieranych nadmorskich kurortów. Wpływa na to wiele szczegółów. Po pierwsze dobra lokalizacja – miejscowość leży na Półwsie Helskim, z dwóch stron otoczona jest wodą, znajdują się tam lasy i plaże. Po drugie nie brakuje w nim atrakcji. Miasto posiada zabytki, jak i użytkowe atrakcje – sześć kąpielisk. Trzecia cecha to dobrze rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna. Miejscowość utrzymuje się głównie z ruchu turystycznego, nic więc dziwnego, że dba się tutaj o wczasowiczów, tak aby chcieli tu wrócić.

Jedną z największych atrakcji Jastarni jest port morski. Znajduje się tu też przejście graniczne. Do portu mogą wpływać jednostki nie dłuższe niż sześćdziesiąt metrów o maksymalnym zanurzeniu 3,8 metra. Basen portowy chroniony jest przez dwa falochrony – jeden o długości dwustu, a drugi osiemdziesięciu metrów. Dla łodzi sportowych przeznaczono wschodnie nadbrzeże, a północne dla promów pasażerskich. W porcie znajduje się bramownica samojezdna i żuraw. Miejscowe kutry sygnowane są skrótem „JAS”.

Port w Jastarni powstał w latach międzywojennych. W porcie szkolili się żeglarze, marynarze i harcerze. W 1939 roku stacjonowały tu trałowce, które zostały zatopione przez wroga. Podczas drugiej wojny światowej port został niemal całkiem zniszczony. Odbudowano go pod koniec lat czterdziestych dwudziestego wieku. W latach sześćdziesiątych drewniane elementy zastąpiono żelbetonowymi.

Jastarnia jest obecnie miastem typowo turystycznym. Niewiele przypomina tu istniejącą jeszcze w dziewiętnastym wieku małą rybacką wioskę. Najbliżej portu znajduje się Hotel Jastarnia. Jest to trzygwiazdkowy obiekt, posiadający pokoje, restaurację oraz SPA. Do wyboru pokoje o różnym standardzie – od najbardziej ekonomicznych do ekskluzywnych. Dla biznesu i firm przygotowano tu salę konferencyjną i specjalne oferty dla większych grup. Dzięki temu obiekt idealne nadaje się do przeprowadzania szkoleń, seminariów lub wyjazdów integracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>