16 października 2015

Wisła – Muzeum Beskidzkie

Wisła jest miastem i gminą znajdującą się w województwie śląskim w Beskidzie Śląskim. Jest to ośrodek   wypoczynkowy znany praktycznie każdemu za sprawą Adama Małysza. Blisko stąd zarówno do granicy ze Słowacją, jak i z Czechami. Nie ma się więc co dziwić, iż miejscowość ta jest nieustannie miejscem odwiedzin wielu turystów, nie tylko z Polski. W związku ze swą nieustającą turystyczną popularnością okoliczni mieszkańcy od wielu lat inwestują w szeroką bazę noclegową ().

Atrakcją, którą koniecznie zobaczyć musi każdy, kto wybierze się tu na urlopowy wypoczynek jest sławne Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego (strona: http://www.muzeumwisla.muzeumcieszyn.pl/). Co trzeba podkreślić, jest to oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajdującego się oczywiście w Cieszynie. Historia tego obiektu sięga roku 1964, na kiedy to datuje się powstanie tego obiektu. Otwarto go dnia 16 sierpnia podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Za jego organizatora i twórcę uznaje się publicystę i społecznego działacza, jakim był Andrzej Podżorski, a którego imieniem muzeum właśnie zostało nazwane. Dokumenty i materiały, które udało mu się zebrać obejmują eksponaty nawiązujące zarówno do kultury, jak i życia Beskidu Śląskiego. Są to przeróżnego rodzaju sprzęty codziennego użytku, stroje regionalne, meble czy też elementy ludowej sztuki. Co więcej, w Muzeum znajduje się bardzo szeroka kolekcja malarstwa artystów takich jak chociażby: Czesław Kuryatto, Jan Wałach, Paweł Steller czy też Ludwik Konarzewski. Warto podkreślić, iż można wybrać się w to miejsce w dowolnej porze roku, jest ono bowiem czynne przez cały rok, za wyjątkiem poniedziałków. Trzeba też nadmienić, iż obiekt znajduje się w budynku, gdzie dawniej funkcjonowała ewangelicka karczma, która swego czasu służyła jako schronienie dla przybywających tu wiernych z odległych miast i wsi, którzy zbierali się tu na nabożeństwo. Budynek murowany został pobudowany w roku 1827, na miejscu dawnej drewnianej gospody z roku 1794. Z pewnością ważną dla niego datą jest 2 marca 1960 roku, kiedy to został uwzględniony w rejestrze zabytków.

One thought on “Wisła – Muzeum Beskidzkie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>