26 stycznia 2017

Zakochajmy się w Beskidach

Beskidy są jednym z największych pasm górskich w Polsce. Rozciągają się one od Śląska, {szczegóły>>https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk} po ukraińską granicę. Ten wielki masyw górski jest podzielony na mniejsze pasma, które różnią się między sobą wysokością, ukształtowaniem trenu, florą oraz fauną.

Wiele osób zdecydowanie woli Beskidy od Tatr. Jakie są tego powody?

Tatrom oczywiście nie można niczego odmówić, są piękne, majestatyczne i wysokie. Są jedynymi w naszym kraju, które posiadają typowo wysokogórskie nagie granie szczytów. Niestety, wraz z ich unikatowością i pięknem, zanikła ich pierwotna natura. Mowa tutaj głównie o miejscowościach położonych w dolinach, których najbardziej znanym przedstawicielem jest Zakopane. W sezonie miasto jest bardzo przepełnione turystami, trudno tam o poczucie przestrzeni i wolności. Stragany obciążone upominkami, zabijają klimat górskiej wioski.

Najgorsze są jednak tłumy. Na szlaku na Morskie Oko lub na Giewont, w sezonie można poczuć się jak na pielgrzymce, gdzie grupy ludzi (najczęściej nieprzygotowanych do górskich wypraw) powolnym tempem poruszają się do przodu. Fakt, że w wyższych partiach gór jest już luźniej, wielu nie przekonuje, gdyż najpierw trzeba się przebić przez tych, którzy są na dole.

Beskidzkie trasy są bardzo mało obciążone turystami. Można ich spotkać częściej głównie w miejscach, gdzie odbywają się noclegi {więcej szczegółów>>}. Wszystkie kwaterunki są schludne, zadbane, a co ważne – podają w nich pyszne jedzenie. Jest to niewątpliwa zaleta.
Beskidy są bardzo ciekawe również z powodu różnorodnych krajobrazów oraz urozmaiconej flory i fauny. Na ich terenie powstało z tego powodu dużo rezerwatów, które gwarantują przetrwanie unikatowym siedliskom.

Beskidy można zaliczyć do jednych z najciekawszych gór w Europie, które na pewno dadzą nam wiele radości podczas odwiedzin. Ich piękno, w zestawieniu z małym zagęszczeniem turystów oraz niskimi cenami, sprawia, ze jest to doskonała opcja na dłuższy wypad w góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>