9 czerwca 2016

Zamki nad Soliną

Solina jest uważana za atrakcyjną i popularną miejscowość wypoczynkową w Bieszczadach, również w rankingach turystycznych jest wysoko oceniana. Szczególną zasługę można przypisać tutaj wspaniałemu położeniu, u podnóża gór i w pobliżu jeziora. Nie bez znaczenia jest również malowniczy, wręcz bajkowy krajobraz oraz zakwaterowanie spełniające wszystkie preferencje noclegowe. Dawniej, na miejscu gdzie obecnie znajduje się jezioro, była nieduża wieś o tej samej nazwie. Pamiątką i ostatnim jej śladem są widniejące w zachodniej części akwenu czubki drzew. Obecnie przy jeziorze znajdziemy liczne knajpy, budki z jedzeniem czy pamiątkami.

Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić są przepiękne ruiny zamku Sobień. Znajdują się one na stromej górze noszącej tą samą nazwę. Zamek ten jest średniowieczną warownią, powstałą w XIII wieku w celu ochrony szlaku biegnącego przy dolinie rzeki San. Twierdza remontowana była za czasów Jagiełły, a następnie została oddana we władanie Kmitów. Musiała być on wyjątkowo piękna, skoro gościł tu sam król polski wraz ze swoją małżonką. Niestety wiek później, zamek został zniszczony przez Węgrów, a jego właściciel przeniósł się do Leska, skąd już nie wrócił, a zamkowe ruiny pozostały bez właściciela. Dopiero w XX wieku, ponownie zainteresowano się twierdzą i rozpoczęto nad nią prace renowacyjne. Zrobiono schodki umożliwiające dojście do budowli oraz stworzono taras widokowy ze wspaniałą perspektywą na San. Nieopodal zamku utworzono ciekawą ścieżkę dydaktyczną.

Innym miejscem, które warto odwiedzić, korzystając z noclegu w Solinie, jest zamek w Lesku. Pochodzi on z XIV wieku i został wybudowany na skarpie nad Sanem. Brama Bieszczad – bo tak jest nazywane Lesko – jest bardzo malowniczym i pięknym miastem. W przeszłości pod zamkiem przebiegał szlak handlowy z Węgrami. Dziś zamek wygląda zupełnie inaczej niż dawnej. Został on zniszczony podczas potopu Szwedzkiego i już nigdy nie powrócił do dawnego stanu. Budowla po bardzo wielu przebudowach i renowacjach, znacząco zmieniła swój wygląd. Obecnie zamek składa się z długiego, parterowego budynku, przytwierdzonego do dawnych murów oraz baszty obronnej. Najlepiej odrestaurowana jest cześć mieszkalna rodu Kmitów, która dziś jest w tym samym miejscu co dawniej. Zmieniony przebudowami i przeróbkami zamek stracił swój renesansowy wystrój i charakter, jednak dalej jest ciekawą, lokalną atrakcją.

One thought on “Zamki nad Soliną”

  1. Lara55

    Ruiny zamku w Sobieniu – bajkowy widok i taka magiczna atmosfera tam panowała. Chociaż wyjście na górę wymaga trochę wysiłku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>